Tanfer Sağlık ve Estetik Kliniği'nden Estetik, Plastik, Rekonstruktif Cerrahi ve Yanık Uzmanı Doc. Dr. Fikret Eren, yaz aylarında en cok uygulanan estetik işlemler guneşin direkt etkisine maruz kalmayan bolgelerde yapılan işlemlerin meme buyutme, kucultme, dikleştirme, liposuction ve karın germe ameliyatları olduğunu acıkladı.
Bunun yanında 2018 yazına damga vuran estetik operasyonları anlatan Doc. Dr. Eren acıklamalarına, "Tabii ki botoks ve dolgu uygulamaları da her mevsim uygulanabilen estetik uygulamalardandır. 2018'in yaz trendleri ise, Hollywood yanağı, meme estetiği (buyutme, dikleştirme), sac ekimi, karın estetiği, botoks ve dolgu uygulamalarıdır" şeklinde devam etti.
Ozellikle Hollywood yanağı olmak uzere bu yazın trendleri estetik operasyonlarını acıklayan Doc. Dr. Eren, kendisine yoneltilen soruları ise şoyle cevapladı:

KADINLAR VE ERKEKLER

Kadınlar en cok neler yaptırıyor?
Kadınlar en cok; Hollywood yanağı, meme estetiği, rinoplasti ve karın germe ameliyatları yaptırmaktadır.
Erkekler en cok neler yaptırıyor?
Erkekler daha cok; sac ekimi, jinekomasti ve burun estetiği yaptırmaktadır.

YANAKLARDA HOLLYWOOD ESİNTİSİ

Hollywood yanağı nedir?
Hollywood yanağı, yanaklardan yağ cıkarılmasına dayanan bir ameliyatla elde edilen sonuctur. Yuzu yuvarlak gorunen hastalar bu ameliyat sonrası daha cekici olan oval forma kavuşurlar. Bu ameliyatın en onemli endikasyonu, dolgun ve yuvarlak bir yuz yapısına sahip olmaktır. 17-18 yaşlarından sonra uygulamak doğrudur. Cunku yuz gelişimini bu yaşlarda tamamlar. Zaten yanakları cokuk, yağ fakiri olan ve yuzu oval gorunen kimselerde bu işlem uygulanmaz. Hastanın genel durumu ve ek hastalıkları da belirleyicidir.
İşlem nasıl uygulanır?
Kolay bir işlem olup ağız icinden yapılan kucuk bir kesi ile yapılır. Lokal anestezi ile tercihen sedasyon ilave edilerek ameliyathane şartlarında uygulanması iyi olur.
Genel olarak ağrılı bir işlem değildir. Bu ameliyatla elde edilen sonucu cerrahi dışı işlemlerle elde etmek mumkun değildir. İşlem yaklaşık 1-1.5 saat surer. Yuvarlak ve dolgun yanak yapısına sahip erkekler de bu ameliyatı tercih etmektedir.
İyileşme surecinde ağız ici dikişler bir hafta-10 gunde duşer. Kesi bolgesi ağız icinde olduğu icin iz problemi olmaz. Kanlanması iyi bir bolge olduğu icin iyileşme hızlı seyreder.

ESTETİK AMELİYATLARDA İYİLEŞME SURECİ

Ameliyat sonrasında normal hayata hemen donulur mu?
Ameliyat sonrası kişiden kişiye değişmekle beraber uc, dort gun sonra işe donulebilir. İlk uc gun yemek yedikten sonra bolca su veya antiseptikli solusyon ile gargara yapılması onerilir. İlave olarak antibiyotik ve ağrı kesici recete edilir. Hasta ucuncu gun kontrole cağrılır. İkinci kontrol beşinci gun veya birinci hafta sonundadır.
Yurt dışından en cok hangi estetik operasyonlar icin ulkemizi tercih ediyorlar?
Yurt dışından en cok sac ekimi icin ulkemize geliyorlar. Aynı zamanda goz kapağı, burun ve meme estetiği diğer tercih sebepleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.
Estetik ameliyatlarda iyileşme suresi nedir?
Estetik ameliyatlarda iyileşme sureleri diğer ameliyatlarla paraleldir. İlk bir hafta, on gun erken iyileşme donemi olup bunu bir yıla kadar devam eden uzun nekahet donemi takip eder. Ameliyat bolgesindeki şişliğin ucuncu ayda yuzde 80'i ortadan kalkar. Geri kalan yuzde 20'si ise bir yıla kadar yavaş yavaş geriler. Ameliyat bolgesinin tam olarak iyileşmesi ortalama bir yıldır. Bu sure ameliyat tekniğinden ve cerrahtan bağımsız olan normal yara iyileşmesini kapsar.