Sac ekimi konusunda pek cok bilgi kirliliği yaşanıyor. Bunlardan biri de sac ekiminin belli mevsimlerde, ozellikle de kışın yapılmasının daha sağlıklı olduğu yonundeki yanlış inanc. World FUE Institute'un başkanı Dr. Koray Erdoğan, "Saclarınızla ilgili ekim kararını verdiğinizde, sac ekimi icin uygun zaman gelmiş demektir. Sac ekimini uygulamak icin beklememiz gereken bir mevsim kesinlikle yok.” diyor.

Havarla bir ilgisi yok

Dr. Erdoğan, sac ekimi icin havaların serinlemesinin beklenmesi gerektiğine yonelik yanlış bir algının varlığına işaret ederek, bunun gercekle yakından uzaktan ilgisi olmadığının altını ciziyor. Dr. Koray Erdoğan şoyle konuşuyor:
"Mevsimsel farklılıklar, havanın sıcaklığı, yağış gibi faktorlerin operasyon uzerinde en ufak bir etkisi yok. Yeter ki, siz sac ektirmeye karar verin. Sac ekimi kararı, psikolojik acıdan hazır olmaktan tıbbi koşulların uygun olmasına, doğru doktoru secmeye dek pek cok farklı noktayı değerlendirmeyi gerektiriyor. Ama sac ekiminizi konusunda uzman bir doktor ve cerrahi ekip gercekleştiriyorsa, havadan bağımsız olarak iyi sonuclar elde edeceksiniz demektir. Butun ihtiyacınız, yoğun iş planınız icinde kendinize yeterince zaman ayırabileceğiniz ve gunluk streslerinizden uzak kalabileceğiniz bir donem secmeniz.”

Guneşten korunmak onemli

Ancak Dr. Koray Erdoğan, tum cerrahi mudahalelerde olduğu gibi sac ekiminde de ameliyat sonrası uyulması gereken bazı kurallar olduğunu belirterek,
"Ben hastalarıma iyileşme surecinde, 2-5 gun arasında dinlenmelerini oneriyor, ozellikle fiziki kuvvet harcamalarını gerektiren spor faaliyetlerinde bulunmamalarını, eğer fiziki caba gerektiren bir işte calışıyorlarsa, izin almalarını tavsiye ediyorum. Sac ekimi operasyonundan sonra hastaların başlarını guneşten korumaları onemli. 15 gun boyunca gunde 2 saatten fazla guneş ışığına maruz kalmamaları gerekiyor. Ancak bunun icin şapka takmak yeterli. Şapka pamuklu olmalı ve başı sıkmamalı. Ayrıca sık yıkanmalı ve başın fazla terlemesine yol acmamalı.” diye konuşuyor. Dr Erdoğan, sac ekimi yaptıranların sadece 15 gun havuza ve denize girmemeleri gerektiğini de sozlerine ekliyor.