Silivri acıklarında 26 Eylul 2019’da meydana gelen depremin hemen ardından yapılan hasar tespit calışmalarında okulların da aralarında bulunduğu cok sayıda binada hasar tespit edildi.
Yapılan incelemede 320 ağır hasarlı bina belirlendi. Binalardan buyuk bolumu boşaltıldı. Ancak muhurlenen binaların yıkımı tamamlanmadı. Bazı hasarlı binalarda ise oturanlar bile var. Avcılar Denizkoşkler Mahallesi Ruzgarlı Sokak’ta da bazı binalarda hasar oluştu.
Sokakta bulunan iki bina ağır hasar nedeniyle muhurlenerek tahliye edildi. Ancak boşaltılan Şirin apartmanın bitişiğinde bulunan ve kolonlarında hasar oluşan 5 katlı Balkıran apartmanında ise yaşam ediyor. 10 daireli binada bazı daire sahipleri evlerini satışa cıkardı bazıları ise kiraya vererek buradan taşındı. Binanın bodrum katındaki gozle gorunur hasar daire sakinlerini tedirgin ediyor. Mahalle sakinleri de boşaltılan ancak yıkılmadığı icin madde bağımlılarının yuvası haline gelen binalardan şikayetci.
Hasarlı binalara komşu olan Ahmet Guven binaların yıkılmasını istedi.

COK KORKUYORUZ”

Balkondan binasının kolonlarında catlaklar oluştuğunu soyleyen Ahmet Guven şunları ifade etti
* Depremin ardından benim evim hasar gordu. Belediyeden yetkililer geldi ve olcum yaptı. Bana bir evrak vermeden ‘başınızın caresine bakın’ dediler. Binamızın kolonlarında catlaklar var. Kolonlar gitmiş. Butun kolonların demirleri gorunuyor. Korkuyoruz.
* Yan tarafımızda bulunan iki bina tahliye edildi. Neden yıkmadıklarını bilmiyorum. Bizi bize bıraktılar. Bina sakinleri yapmayı istiyor ama maliyeti yuksek. Bize biraz destek verilse yıkacağız. Cok korkuyoruz. Binada 10 daire var. Hasarlı bina ile bizim bina bitişik. Bizim binadan kiracılar kactı gitti.
* Yan binamız kaderine terk edildi. Maddi acıdan yaptıramıyorlar. Sadece benim binam değil, buradaki coğu binada hasar var. Bizim binamız yan bina ile bitişik, once geldiler yan binamızı kontrol ettiler ve muhur vurdular. Ertesi gun muhru kaldırdılar. Bizi bize bıraktılar. Bize de ister oturun ister oturmayın dediler. Ama yapacak bir şeyim olmadığı icin oturuyoruz. Torunlarım var iki aile bir evde oturuyoruz.
“BİZİMDE KOLONLARIMIZDA CİDDİ CATLAKLAR MEVCUT”
Aynı binanın ikinci katında oturan Soner Bildirici ise şunları soyledi;
* Burası ikiz bina, biz diğer tarafta oturuyoruz. Muhendisler geldi, binanın alt kolonlarına baktı. Oturabilirsiniz dediler. Muthiş derecede catlaklar vardı. Bina sakinleri guvenemediler gittiler ozel bir şirkete karot orneği aldırdılar. Bu ozel şirket de ‘burada kesinlikle oturamazsınız’ dedi ve bina komple boşaltıldı. Bizim bodrum katımızda aynı şekilde catlaklar mevcut.
* Bizim de bir can guvenliğimiz yok. Binayı yapan muteahhit aynı kişi aynı zaman yapılmış. Bizim de kolonlarımızda ciddi catlaklar mevcut. Bizde ozel bir şirkete başvuracağız. Catlaklar mevcut, biz belediyenin gereken gorevi yapmadığını duşunuyoruz. Neticede bu bir risk hepimizin can guvenliği soz konusu. Korkuyoruz. Elazığ depremi de ister istemez insanda bir tedirginlik yaşatıyor.
“ELAZIĞ’DA YAŞANANLARIN AVCILAR’DA YAŞANMASINI İSTEMİYORUZ”
Binanın giriş katında iş yeri olan Gamze Başak tepkisini bu sozlerle dile getirdi;
* Yan apartmanımız Silivri depreminde cok buyuk bir hasar aldı. Elazığ’da olduğu gibi artcı depremler devam ediyor. Apartmanımızda hasar var. Yan tarafın yıkılıp yıkılmayacağı belli değil. Korkuyoruz. Yan apartmanımız zaten tahliye edildi. Ama yıkım gercekleşmedi. O yuzden evsizler, uyuşturucu kullananlar orada kalıyor.
* Hem mahalle olarak, hem esnaf olarak rahatsızız. İş yerimizin bulunduğu apartmanda catlaklar var. Geldiler kontrol edildi. Guclendirme ya da kentsel donuşum gibi tavsiyelerde bulundular. Bununla ilgili bizlere bir yardım yapılmadı. Gecen gun meydana gelen depremi hissettik ve kendimizi zor dışarıya attık. Bu sokak uzerinde benim bildiğim 20 daire kendileri burayı terk etti. Korkuyorlar.
* Biz de bir şey yapamadığımız icin buradayız. Bize de yardımcı olsalar bizde bir şekilde gideceğiz. Elazığ’daki depremde cok buyuk kayıplar oldu. Elazığ’da yaşananların Avcılar’da yaşanmasını istemiyoruz. Cunku evlerin hepsi yaşlı evler, 1999 depremini gormuş evler, biz burada korku icinde bekleyişteyiz.
“UYUŞTURUCU BAĞIMLILARI GELİP BURADA KALIYOR”
Boşaltılan binanın sakinlerinden Mahmut Kaplan ise şunları ifade etti;
* Depremden dolayı binayı boşalttık. AFAD ekipleri burada oturmamamız gerektiğini soyledi. Belediye burayı muhurledi. Dış kapıda muhur vardı. Sonra hırsızlar gelmeye başladı. Dairelerde kalan eşyaları hırsızlar aldı goturdu. Şuan uyuşturucu bağımlıları geliyor. Burada kalanlar var. Bildiğim kadarıyla muteahhitle tam anlaşılmadı ve aralarında sorunlar var bu yuzden hÂl yıkılmadı.
* 3-4 aydır burası boyle. Ben başka bir yere taşındım. Uyuşturucu bağımlıları gelip burada kalıyor. Gecen akşam polis geldi birini aldı, sabah kendi evine geliyormuş gibi geri geldi. Mahalleli rahatsız oluyor. Okula gidip gelenler cocuklar bazen merak ediyorlar iceri giriyorlar. Bazı kişiler girip cıkıyor kafasına gore. Başı boş bırakıldı.
“BUTUN ESKİ BİNALARDA CATLAKLAR VAR”
Mahalle sakini Adnan Ozer ise “Ruzgarlı Sokak’ta sadece bir tane değil butun eski binalarda catlaklar var. Depremden sonra olanlar var once olanlarda var. Depremden sonra daha buyuk zarar gorduler. Annem burada oturuyor. Bizde korkuyoruz. Yeni bina arıyoruz. Elazığ’daki deprem bizi cok korkuttu. Taşınmayı duşunuyoruz” dedi. DHA