Savuca Mahallesi’nde yaşayan Eksik Ailesi’nin dort cocuğundan ikincisi olan İkbal Eksik, 7 yıl once, Soke Fehime Faik Kocagoz Devlet Hastanesi’nde kulakları olmadan (mikrotia hastası) dunyaya geldi.
Aile, kızlarını tedavisi icin İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne goturdu. İkbal Eksik’e 5 yaşına geldiğinde işitme cihazı takıldı.
Foto: DHA

KULAK KEPCESİ YAPILABİLECEK
Aile, kızlarının kulak sahibi olabilmesi icin caba sarf ederken, Muğla’nın Bodrum ilcesindeki bir ozel hastaneden umutlandıran haber geldi. Doktorlar, kucuk İkbal’in bir dizi operasyonla işitme sorununun cozulebileceğini soyledi.
Goğus kafesinden alınacak kıkırdak ile kasık bolgesinden alınacak deri ile kulak kepcesi yapılacağı, ardından da kulak deliği acılarak İkbal’in duyması sağlanacağı bildirildi. Ancak, bu ameliyatlar icin toplam 250 bin lira istendi.
HALUK LEVENT’TEN YARDIM İSTEDİ
Bir cimento fabrikasında işci olarak calışan baba Hikmek Eksik (39), Anadolu Halk ve Barış Platformu’nun (AHBAP) kurucusu Haluk Levent’e Twitter hesabından ulaşıp, yardım istedi. Baba Eksik, ayrıca Aydın Valiliği’ne kızı icin yardım kampanyası başlatılması icin başvurdu.
Foto: DHA

Kızının bir an once kulağa kavuşmasını isteyen Hikmet Eksik, “Şimdilik işitme cihazlarıyla duyabiliyor. Ameliyat olursa, herkes gibi kulakları olacak. Bu ameliyatı yaptıracak gucum yok. 24 Ocak Cuma gunu, Aydın Valiliği’nden yardım isteyerek, kampanya başlatılmasını istedik. Gereken başvuruyu yaptık. Ancak henuz onay gelmedi. Devlet buyuklerimizden yardım bekliyoruz” dedi.
“KONUŞULANLARI ANLAMAKTA GUCLUK CEKİYOR”
Anne Ayşe Eksik (32) de, “Kızım işitme cihazı ile duyabiliyor ancak bu yeterli olmuyor. Okulda oğretmeni ile arkadaşlarının dediklerini anlamakta gucluk cekiyor. İnşallah sesimizi duyan olur ve kızım sağlığına kavuşur” diye konuştu.
“ARKADAŞLARIMIN KULAKLARI VAR, BENİM YOK”
Savuca İlkokulu 1’inci sınıf oğrencisi İkbal Eksik ise “Arkadaşlarımın kulakları var, benim yok. Onların konuştuklarını, bu nedenle iyi anlayamıyorum. Bir an once ben de kulaklarıma kavuşmak ve herkes gibi duymak istiyorum” dedi. DHA