NG Araştırma şirketi tarafından yapılan kamuoyu araştırmasında carpıcı sonuclar cıktı 9 Ocak – 18 Ocak 2020 tarihleri arasında, 15 yaş uzeri, Turkiye genelinde 2157 kişinin katılımı ile www.benderimki.com online kamuoyu araştırması platformunda gercekleştirilen araştırma'da Super Lig'de şampiyon olacak takımdan gol krallığı yarışına, A Milli Takım'ın başarısından VAR sistemine kadar bir cok konuda sonuclar cıktı.
Fenerbahce şampiyonluk yarışında zirvede
Liderlik koltuğunda Sivasspor otururken, en yakın takipcileri Başakşehir ve Trabzonspor. Oynadıkları futbol ve sıralamadaki yerleriyle taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan bu 3 takım, anket katılımcılarına gore rakiplerine kıyasla şampiyonlukta daha az iddialı. Lider Sivasspor’un şampiyon olacağını duşunenlerin oranı %11 iken, Trabzonspor ve Başakşehir %5’lik dereceleri ile surpriz şampiyonluk adayları olarak goze carpıyor.Rakiplerine oranla daha yuksek butceleri olan 3 Buyukler’in kendine ilk 3 sırada yer bulamaması, taraftarlarını karamsarlığa itmemiş gorunuyor. Araştırmaya katılanların %30’u Fenerbahce’nin, %29’u Galatasaray ’ın, %13’u ise Beşiktaş’ın şampiyon olacağını duşunuyor. Araştırmaya katılan her 10 kişiden 7’si desteklediği takımın, puan durumunda yeri ne olursa olsun sezon sonunda şampiyonluk kupasını kaldıracağını duşunuyor. Sevdiği takımı her zaman şampiyon goren katılımcıları haric tutarak kalan kişilerin tahminlerine baktığımızda, Sivasspor %38’lik oranla şampiyonluk yarışında one cıkıyor. Fenerbahce %16 ile Sivasspor’u takip ederken, Başakşehir %12 ile 3. favori goruluyor.

ŞAMPİYONLUK ORANLARINA BAHİS YAPMAK İCİN HEMEN TIKLAYIN!

2.90 Fenerbahce, 3.75 Sivasspor, 5.50 Trabzonspor, 5.50 Başakşehir, 8.00 Galatasaray, 9.00 Beşiktaş


Şampiyon takımlara bir yenisi eklenir mi?
Devam etmekte olan 2019-2020 sezonun ilk yarısını ilk 2 sırada tamamlayan Sivasspor ve Başakşehir, şimdiye kadar Super Lig’de şampiyon olmuş 5 takım arasına bir yenisi eklenir mi diye heyecanlı bir sezon yaşamamızı sağlıyor. Bu nedenle şimdiye kadar şampiyon olan 5 takım dışında, hangi takımın şampiyonluk yaşamaya daha yakın olduğunu sorduk. Araştırmaya katılan her 10 kişiden 5’i bu sezon buyuk bir surprize imza atan Sivasspor’u favori gosteriyor. 10 kişiden 3’u ise son yıllarda surekli zirve yarışında bulunan Başakşehir’in buşanssızlığını kıracağı goruşunde. Geriye kalan 2 kişi ise diğer Anadolu kuluplerinin şampiyonluk ipini goğusleyeceğini belirtti.
Kume duşmeye en yakın aday Kayserispor
İlk 17 haftanın sonunda surpriz şampiyonluk adaylarının yanı sıra bekleneni veremeyen takımlar da oldu. Her 10 kişiden 4’u Kayserispor’un kume duşmeye en yakın aday olduğunu duşunuyor. Kayserispor 17 haftada 4 teknik direktor değişikliğine gitmesine rağmen son sırada kalmaktan kurtulamadı. Ankaragucu kume duşmesi en cok beklenen takımlarda 2. sırada geliyor. 3. sırada ise Antalyaspor geliyor.
Vedat Muric – Sorloth yarışı devam ediyor!
Sezonun geride kalan bolumunde belki de ligin en formda 2 yıldızı Sorloth ile Vedat Muric’nin gol krallığı yarışı nefes kesiyor. Katılımcıların %28’i Kosova’lı golcu Vedat Muric’in en yakın aday olduğunu belirtti. Sadece 17 macta sporseverler tarafından ‘Kuzeyin Kralı’ lakabını alan A. Sorloth’un mutlu sona ulaşacağını duşunenlerin oranı ise %20. Sezon başında Galatasaray’a geldiğinde 30 bin kişi tarafından hava alanında karşılanan Falcao %10 oranında kalırken, daha once Trabzonspor ve Galatasaray’da gol krallığı yaşamış Burak Yılmaz’ın oranı da %10.

Sivas’ın başarısındaki en buyuk pay Rıza Calımbay!
Katılımcılara ilk 17 haftalık donem itibariyle en başarılı buldukları teknik adamı sorduğumuzda Rıza Calımbay on sırada yer aldı. Yaklaşık 10 yıllık bir aranın ardından Sivasspor’u yeniden şampiyonluk yarışına sokan Rıza Calımbay, %44’luk oranıyla ilk sırada yer alıyor. Ligde 2. sırada yer alan ve daha da onemlisi Avrupa kupalarında devam eden tek takımımız olan Başakşehir’in genc calıştırıcısı Okan Buruk %11’luk oranıyla 2. sırada. Ezeli rakipler, Fenerbahce ve Galatasaray’ın teknik adamları Ersun Yanal ve Fatih Terim, ilk yarı itibariyle beklentilerin altında kalmış olacaklar ki aldıkları %10’luk oranlar ile 3. sırayı paylaşıyorlar. Devre arası itibariyle gorevinden ani bir şekilde ayrılarak Trabzonspor taraftarlarını buyuk bir hayal kırıklığına uğratan Unal Karaman’ın aldığı oy oranı ise %6.


Her yerde VAR Turkiye’de yok!
Ulkemizde gecen sezondan itibaren uygulanmaya başlanan VAR (Video Yardımcı Hakem) uygulaması ise katılımcıları ikiye bolmuş durumda. Uygulama kullanılmaya başlandıktan sonra hakem hatalarının sayısının azaldığı goruluyor. Fakat uygulamanın mac icindeki heyacanı oldurduğu konusunda da cok fikir var. Her 10 kişiden 5’i uygulamadan memnun olduğunu belirtirken, 3’u ise memnun olmadığını belirtti. Katılımcılara VAR uygulaması ile ilgili detaylı goruşlerini sorduğumuzda, ulkemizde doğru uygulanmadığını duşunenlerin oranı %47, daha adil bir futbol ortamı sağladığını duşunenlerin oranı ise %30 olurken, %28’lik kesim hataları minimum seviyeye indirdiğini duşunuyor.

Taraftarın en keyifle izlediği lig hangisi?
Taraftarın izlemekten en cok keyif aldığı ligler arasında İngiltere Premier Lig ilk sırayı alırken İspanya La Liga 2. sırada geliyor. Turkiye Super Ligi ise 3. sırada yer alıyor.Her 3 kişiden 1’i ligimizdeki futbolun kalitesini beğeniyor. Her 3 kişiden 1’i ise futbolumuzu yeterli gormezken, geriye kalan katılımcılar ortalama bir seyir zevkimiz olduğunu duşunuyor
A Milli Takım’a guveniyoruz!
Buyuk bir başarı sergileyerek EURO 2020 Avrupa Futbol şampiyonasına katılmaya hak kazanan A Milli Futbol takımımız, belki de uzun zaman sonra gencleri ile guven veriyor. Haziran ayında başlayacak olan turnuvada millilerimizin bulunduğu grupta İtalya, İsvicre ve Galler bulunuyor. Grubu ilk 2 sırada bitiren takımların bir ust tura yukseleceği şampiyona icin, araştırmaya katılan her 10 kişiden 7’si millilerimizin gruptan cıkacağını duşunurken, 10 kişiden 2’si ise temkinli olmamız gerektiğini duşunuyor. Geriye kalan katılımcılar ise Milli takımımızın gruptan cıkma şansının olmadığını belirtti.Milli takımımızın gruptan cıkacağını duşunenlerin %23’u son 16’da, %32’si ceyrek finalde, %21’i ise yarı finalde turnuvaya veda edeceğimizi duşunurken, final oynayacağımız duşunenlerin oranı %10.
Milli takımın en sevilen oyuncusu kim oldu?
Ulkemizi tek bir yurek haline getiren Milli takımımızın, formasını terleten tum oyuncularını seviyoruz. Ozellikle EURO 2020 yolunda kazandıkları başarılar ile bu genc yaşta kalplerimizi fethettiler. Taraftarlar tarafından futbolcularımız arasında en cok sevilenler şu şekilde sıralandı; Merih Demiral (%45), Cengiz Under (%22), Cağlar Soyuncu (%20), Cenk Tosun (%19).