MİT: Erkek tipi kellik ailenin anne tarafından gelir.
GERCEK: Erkek tipi kellik geni, annenin de baba­nın da gen havuzundan gelebilir; bu yuzden kellik ailenin her iki tarafından da miras alınabilir.
MİT: Gunde ortalama yuz sacın dokulmesinde endişelenecek bir durum yoktur, cunku bu nor­maldir.
GERCEK: Erkek tipi kelliğiniz yoksa bu doğrudur; cunku dokulen sacların yerine, kısa sure sonra derinin altındaki sac folikullerinden cıkan yeni saclar gelecektir. Bununla birlikte, eğer erkek tipi kelliğiniz varsa, gunde “normal” yuz tel sacı kay­betmek bile sorun olabilir. Cunku sac folikulleri olmektedir ve yeni urettikleri saclar gittikce daha incelecek ve sonucta folikuller sadece şeftali tuyu­ne benzer saclar yapabilir hale geleceklerdir. En son olarak, folikuller tamamen olecek ve hic sac uretemeyeceklerdir.
MİT: Sac folikullerinin sayısı, ilaclar, doğal ya da kimyasal tedaviler, masaj, diyet ya da başka yollarla arttırılabilir.
GERCEK: Hayır. Sac folikullerinizin sayısı ve capı tamamen kontrolunuz dışındadır ve kalıtsaldır. Ya­pacağınız hicbir şey sac folikullerinizin sayısını değiştirmez. Fakat bu kitapta anlatılan onleme ve tedavi yontemleriyle folikulleri olduren DHT’nin etkilerine karşı mucadele edebilirsiniz.
MİT: Sacın kesilmesi onun daha cabuk ve gur uza­masını sağlar.
GERCEK: Hayır. Sac ayda yaklaşık bir bucuk san­timlik ortalama bir hızla uzar. Sac telinin dibi ucuna gore biraz daha kalın olduğundan, sac oldukca kısa kesildiğinde, yaklaşık bir hafta boyunca sanki daha gurmuş gibi gorunur. Fakat sacları kesmenin telin kalınlığı ya da folikullerden uzayacak sac sayısı uzerinde hicbir etkisi yoktur.
MİT: Kesmediğim surece saclarım uzamaya devam eder.
GERCEK: Hayır. Uzunluk sacınızın doğal dongu­sune bağlıdır ve bu yalnızca size ozgudur. Sacın uzama donemi ne kadar uzunsa, sac o kadar uzun olacaktır. Eğer uzama doneminiz doğuştan uzunsa, saclarınızı rahatca belinizin altına kadar uzata­bilirsiniz. Eğer doğuştan gelen uzama doneminiz kısa ise, sacınız belinize erişmeden dokulecek ve belli bir uzunlukta kalacaktır. Size ozel uzama doneminin suresi kalıtıma bağlıdır ve beslenmeden etkilenir.
MİT: Şapka takmak sac kaybına neden olur.
GERCEK: Surekli olarak, kan dolaşımını kesecek kadar sıkı bir şapka giymiyorsanız, şapka sac kay­bına neden olmaz. Bununla birlikte gozenekleri tıkayabilecek ter, kir ve cilt partıkulleri saca zarar verebilir.
MİT: Sac kurutma makinesi sac kaybına neden ola­bilir.
GERCEK: Hayır. Fakat sonradan dokulecek şekilde sacı kurutabilir, yakabilir ve zarar verebilir. Doku­len sacın yerini, uzama donemi esnasında folikulden cıkacak yeni sac alır.