Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Ozyılmaz, tırnak kırılmasının pek cok nedenin olduğunu belirterek, bazen ciddi sağlık sorunlarına işaret ettiği konusunda uyarılarda bulundu.
Eldiven kullanmaya ozen gosterin
Tırnak kırılmalarına en sık vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak rastlanıldığını belirten Dr. Serpil Ozyılmaz, başlıca demir, cinko, kalsiyum, magnezyum ile A ve D vitamini eksikliği tırnak kırılmasına neden olduğunu belirterek, “Sağlıklı tırnak pembe renklidir, saydam ve bombe gorunumludur. Soğuk havaya bağlı olarak ozellikle kış aylarında eller daha cabuk kuruyup catlar tırnaklar da bu donemde daha hassas olabilir. Burada yapılacak en onemli onlem her el yıkama sonrası nemlendirici kullanmak soğuk havaya cıkarken nemlendirici surmek ve eldiven takmak faydalı olacaktır” diye konuştu.
Soğuk su ile temastan kacının
Sıvı sabunların tırnak kırılmasına neden olduğunu soyleyen Dr. Ozyılmaz, “Genel olarak kalıp sabunların sıvı olmayan sabunların kullanımı onerilir, ıslak mendil, kolonya gibi kimyasalların deri butunluğune zarar verdiği icin kullanımı onerilmemektedir. Bunun haricinde genel anlamda sık el yıkamalar cilt bolgelerini bozacağı icin tavsiye edilmez.
Alerjik bir yapıya sahipseniz...
Kışın soğuk havalarda cok fazla soğuk su ile temas etmemeye calışın, ev temizliğinde kullanılan deterjanların tırnaklarla direk temas engellemek icin eldiven de kullanabilirsiniz. Alerjen bir yapıya sahipseniz pamuklu eldiven tercih edebilirsiniz. Cok sık oje ve aseton kullanımı da tırnakların zarar gormesine neden olabilir” ifadelerini kullandı.
KAYNAK: PEMBENAR