Soğuk kış ayları dudaklarımızın catlayıp kurmasına neden oluyor. Dudaklarınızın nem oranını koruyarak catlamalara karşı onlem almanız sizin icin hazırladığımız onerilerle mumkun. İşte kışın kuruyan dudaklar icin almanız gereken onlemler!
Kuruluğun nedeni vitamin eksikliği olabilir
B vitamini eksikliği, cildi normalden daha kuru bir hale getirebiliyor. Bu da hem cildinizin, hem de dudaklarınızın kuruyarak catlamasına sebebiyet veriyor. O nedenle vitamin testleri yaptırarak dudak kuruluğunuzu engelleyebilirsiniz.
Dudak yalamak dudakların kurumasını engellemez!
Yanlış bilinenin aksine, dudaklarınızı yalamak, dudaklarınızdaki nem oranını arttırmak yerine; tukuruğunuz cok cabuk buharlaştığı icin onların daha cok kurumasına sebep oluyor. Bu neden ile dudaklarınızı yalamak yerine, dudak nemlendiricilerinden yararlanmanızda fayda var.
Bol su icin!
Yeteri kadar su icmemeniz, cildinizin, dolayısıyla dudaklarınızın da kurumasına sebep oluyor. Bu neden ile cilt sağlığınız ve nem oranı icin yeteri miktarda su tuketmeniz de oldukca onemli.
Kullanılan ilaclar dudakları kurutuyor
Bazı ilacların yan etkileri de dudak kuruluğuna neden olur. Bu ilaclarınızı kullandığınız donemlerde, dudak nemlendiricilerinden faydalanmaya daha cok ozen gosterin.
İyi urunler kullanın
Lip balmlarınızı temiz icerikli urunlerden tercih etmeniz oldukca onemli. Dudaklarınızdan emilimi kolay olduğu icin ağız yolu ile zararlı maddeler almayı engellemelisiniz.