Gozlerimiz belki de yuzumuzde bulunan ve en dikkat ceken bolgelerimizden biridir. Zaman icerisinde ceşitli nedenlerle goz cevremiz kırışmaya başlar ve bu denli goz onunde olan bolgede oluşan kırışıklıklar, ceşitli makyaj malzemeleri ile kapatılmaya calışır. Ama her ne kadar kapatılmaya calışılsa da daha kotu bir hal alır. Cunku goz cevresinde cilt en ince deriye sahiptir. Bu nedenle uygulnan makyaj malzemeleri bolgeyi daha cok yıpratır. Peki ne yapmalıyız. Goz cevresi kırışıklığı neden olur? Bu kırışıklıkları onlemenin bir yolu yok mudur? Merak edilen tum soruların yanıtlarını sizler icin araştırdık.
GOZ ETRAFINDA OLUŞAN KIRIŞIKLIKLARIN PEK COK NEDENİ BULUNUYOR
İlk olarak goz cevremizin hangi etkenlere bağlı olarak kırıştığına bir goz atalım. Gozlerimizin altı oldukca ince bir deriye sahiptir. Hareketli bir yapısı bulunduğundan dolayı da hem sarkmaya hem de kırışmaya oldukca yatkındır. Zaman icerisinde goz etrafımızda oluşan kaz ayakları diye tabir edilen ince cizgiler yaşlanmaya bağlı olarak cıkabildği gibi ceşitli faktorler nedeniyle de oluşabilmektedir. Bunlar; Guneş ışınlarına karşı gozleri ve goz cevresini koruyamamak, genetik yatkınlık, gozleri kısarak bakmak, uyku duzensizliği, gozleri ovuşturmak, fazla mimik yapmak, yuzustu yatmak, alerjik reaksiyonlar vb.
GOZ CEVRESİ KIRIŞIKLIKLARI NASIL ONLENİR?
Goz cevresi kırışıklıklarını onlemenin bircok yolu bulunuyor. Bunlardan birincisi yaz kış omak uzere goz ve cevresini guneşin zararlı ışınlarından korumak. Bunun icin goz ve goz cevresini tamamen kaplayan UV filtreli guneş gozluklerini tercih edebilirsiniz.
Işığa uyum sağlayan, renk kontrastını artıran ve goz kısmayı azaltan yeni nesil gozluk ve kontakt lensleri tercih edebilirsiniz.
Tabiki asla unutulmaması gereken cok onemli noktalardan bir tanesi de bol su icmektir. Su icerek cildinizin nemli kalmasını sağlayın. Bu hem kırışıklıkları onlemede size yardımcı olacak hem de daha sağlıklı ve canlı gorunen bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.