Medikal Estetik Hekimi Dr.Meltem Ayran konu hakkında onemli bilgiler verdi. Botoks dunyadaki en populer kozmetik enjeksiyon uygulamasıdır. Clostridium Botulunium isimli bakteriden uretilir. Cok kucuk miktarda toksinin yuzdeki cizgilere ve kırışıklıklara uygulanmasıyla duz, parlak bir goruntu oluşturur.
Botoks (toksin), alın, kazayakları, kaşarası, burun uzerindeki cizgiler, dudak uzerindeki cizgiler ve boyun cizgilerinde en cok kullanılır. Botoks, cene kasına da yapılabilir, diş sıkma tedavisinde kullanıldığı gibi eğer kaslarınız aşırı kullanıma bağlı cok buyuduyse ve kare yuz formu oluştuysa toksin uygulamasıyla bu durum da cozulebilir.
Erkekler tarafından da tercih edilir hale gelmiştir
Botoks, 2002 yılında FDA onayı alarak en guvenilir noromodulator olarak pazarda yerini almıştır.Onceleri sadece kadınlar tarafından secilen bir işlemken, şu anda her gecen gun bircok erkek tarafından tercih edilir hale gelmiştir.
Botoks dolgu ile karıştırılmaktadır
Bircok yetişkin botoks icin uygun adaydır ancak, hamilelik, emzirme ya da iceriklere karşı allerji durumunuz varsa size alternatif tedaviler de onerilebilir, bunun icin canınızı sıkmayın.Botoks, gunumuzde dolgu ile karıştırılmaktadır. ' Botokslu dudaklar' gibi ifadeler hala kullanılmaktadır ki, o dudaklara botoks değil dolgu uygulanmıştır.
Botokstan sonra iyileşme donemi yoktur
İlk defa botoks yaptıranların en cok korktuğu konunun;, ' Botokslu gibi gorunmek' olduğunu soyleyen Dr. Ayran, bircok profesyonel oyuncuya ve ust duzey yoneticiye toksin uyguladığını ve mimiklerini kullanabildiklerini belirtti.Botokstan sonra iyileşme donemi yoktur, gunluk hayatınıza devam edersiniz.
Her injeksiyon işleminde olduğu gibi minimal seviyede şişlik, kızarıklık morluk olabilir. 24 saat boyunca botoks yapılan alana masaj yapılmaz, ağır egzersiz tavsiye edilmez. 72 saat sauna ya da aşırı sıcak duş yapılmamalıdır. Alkol ve tuzlu gıdalar şişliği artırabileceği icin uzak durulmalıdır. Dr. Ayran, kendi pratiğinde hastalarına 24 saat oncesinde ve işlemden 24 saat sonrasına kadar alkol alımını tavsiye etmediğini belirtti. Eğer yakın zamanda duğun, lansman gibi ozellikle iyi gorunmek istediğiniz bir programınız var ise 2 hafta oncesinden botoksunuzu yaptırrsanız, maksimum sonuc elde edişmiş olur.Botoksun omru kişiden kişiye değişkenlik gostermekle birlikte ortalama 3-4 aydır.