Bu durum; cinsel ilişki sırasında vajen girişinde veya derin ilişkide ağrı hissedilmesi durumudur. Tıbbi literaturde “Disparoni (ağrılı birleşme)” olarak gecer.
Disparoni yakınması bir cok kadında bulunmaktadır. İlk ilişkiden itibaren bu yakınması olanların yanı sıra yıllar sonra cinsel ilişkisi ağrılı olmaya başlayan kadınlar da vardır.
Ağrılı ilişkinin nedenleri jinekolojik hastalıklar olabileceği gibi psikolojik de olabilir. Bu yuzden nedenin saptanması icin iyi bir jinekolojik muayene gereklidir.
Tanıda, cinsel ilişki sırasında ağrının oluştuğu yer de onemlidir.
Yuzeyel disparoni: Ağrının penisin vajene girişi sırasında dış kısımda hissedilmesidir.
Vajen veya vulvanın enfeksiyonları
Vajen girişinin darlığı
Menopoza bağlı vajinal kuruluk ve atrofi (dokunun kuculmesi)
Vajinismus
Kızlık zarının kalın olması
Vajenin kayganlığını sağlayan sekresyonların (salgıların) az olması gibi durumlar yuzeyel disparoniye neden olabilmektedir.
Yuzeyel Disparoni: Vaginaya penisin tam olarak girdikten sonra alt kasık bolgesi veya karında ağrı hissedilmesidir.
Endometriozis
Rahim, yumurtalık, tupler veya alt karın bolgesi ile ilişkili hastalıklar derin disparoniye neden olabilmektedir.
Bu iki ağrı ceşidinin ayrılması tanıya yardımcıdır.
Menopozdaki kadınlarda vajen epitelinin sağlamlığını ve kayganlığını sağlayan estrojen hormonu eksikliği nedeni ile disparoni şikayeti olmaktadır. Bu problem, menopozal hormon tedavisi ile kolaylıkla duzelebilmektedir. Cunku menapoz sonrasındaki kadınlara ostrojen verilmesi vajina ve klitoristeki kan akımını artırır.
Yaşlanma ve menapoz sonucu en sık karşılaşılan cinsel yakınmalar istek kaybı, ağrılı cinsel birleşme, cinsel cevabın azalması, orgazma ulaşmada zorluk ve genital duyarlığın azalmasıdır. Islanmanın azalması ve duyarlığın bozulması ostrojen duzeylerinin duşukluğu ile ilişkilidir. Testosteron duzeylerinin duşuk olması cinsel uyarılma, genital duyarlık, libido ve orgazmdaki azalma ile birliktedir.
Butun bu durumların dışında herhangi bir neden saptanamayan disparoni hastaları da bulunmaktadır. Boyle bir durum daha cok kadının bilinc altını etkileyen psikolojik bir durumla ilgilidir. Bu gruptaki hastalar, psikolojik danışmanlıkla tedavi edilmelidir.