Dunya Ekonomik Forumu tarafından 21 – 24 Ocak tarihleri arasında duzenlenen Davos Zirvesi, dunyanın en etkili iş insanlarını, siyasetcilerini, sivil toplum kuruluşu temsilcilerini ve akademisyenlerini bu yıl “Uyumlu ve Surdurulebilir Bir Dunyanın Tarafları” ana teması etrafında buluşturdu.
Koc Holding CEO´su Levent Cakıroğlu, Davos Zirvesi sırasında, “Neden Milyonlarca İnsan Dorduncu Endustri Devrimi´nden Mahrum Kalabilir?” başlıklı panelde konuştu.
Panele Cakıroğlu’nun yanı sıra Johnson & Johnson Yonetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kuresel Tedarik Zincirinden Sorumlu Genel Mudur Yardımcısı Kathy Wengel, McKinsey & Company Kuresel Yonetici Ortağı Kevin Sneader ve Schneider Electric Endustriyel Otomasyon Yonetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Peter Herweck de katıldı.
Koc Topluluğu´nda dijital donuşum surecini uc onemli bileşen uzerine kurguladıklarının altını cizen Levent Cakıroğlu, konuşmasına şoyle devam etti:
“Surecte oncelikle şirket odaklı hedeflerimizi belirledik. Tek tip dijital cozumlerden ziyade, her bir şirketimiz, uzun vadeli iş hedeflerine paralel olarak kendi `donuşum yol haritalarını ve uygulama projelerini´ oluşturdu. Bu kapsamda 4 yılda 640 projeyi devreye aldık.
Endustri 4.0´ın ana temaları olan yapay zeka ve veri analitiği cercevesinde Topluluğumuz bunyesinde yarattığımız iş birliği ortamı ise donuşum surecinin diğer bir bileşeni oldu. “Dijital pazarlamadan, muşteri deneyimine, dijital tedarik zinciri operasyonlarından, calışanlarımızla dijital ortamda iletişime kadar pek cok farklı konuda calışma grupları oluşturduk.
Ucuncu bileşenimiz ise şirketlerimizin arasında ve kendi iclerinde iletişim, iş birliği ve sinerjiyi kuvvetlendiren kulturel calışmalar oldu. Dijital Donuşum Programımızla şirketlerimize bir vizyon cizmekle yetinmedik; aynı zamanda onlar icin ‘değişimin katalizoru’ olmaya da calıştık.
Dijital yetkinliklerimizi zirveye taşıdığımız uretim tesislerimiz olan Ford Otosan´ın Kocaeli ve Arcelik´in Romanya´nın Ulmi şehrindeki camaşır makinesi fabrikası Endustri 4.0 calışmalarında iyi ornekleri belirleyen `Global Lighthouse Network´une gectiğimiz yıl kabul edilerek Topluluğumuza ve Ulkemize buyuk gurur yaşattı.
Hic şuphe yok ki, dijital donuşumun kalbinde `İnsan´ yer alıyor. Sayısı 100 bine yaklaşan calışma arkadaşımız, 8000´i aşkın bayimiz ve tedarikcilerimizle, Topluluk olarak cok geniş bir ekosisteme etki ediyoruz.
Her seviyedeki calışma arkadaşlarımıza yatırım yapıyor, veriye dayalı karar verme disiplinini kulturumuzun vazgecilmez unsuru haline getiriyoruz. Liderlik gelişim programlarını da eğitim stratejimizde onceliklendiriyoruz. (DHA)