Kanal İstanbul tartışılırken Bolu'nun en verimli tarım ovasında Bolu Guney Cevre Yolu isminde yeni bir yol inşaatı başladı. 12 metre yuksekliği, 70 metre genişliğiyle Bolu'yu adeta bir duvar gibi ikiye bolecek olan yola halk ‘'Kanal Bolu” adını verdi. Daha once doğa harikası Golcuk'un yapılaşmaya acılmasını onleyen Bolu Platformu, yol inşaatının durdurulması ve projenin iptali icin dava acıp muhtarlar dahil 50 sivil toplum kuruluşunu tek catı altında topladı. Yuksekliği duvara, dolgu toprak altındaki gecitleri dehlizlere benzetilen yeni yolun Bolu'nun en verimli tarım arazilerini yok edeceği belirtiliyor.
TARIM ALANI YOK OLUR
Bolu, biri şehrin tam ortasındaki karayolu diğeri de dağlık kuzey yamactaki otoban olmak uzere doğudan batıya iki buyuk yol guzergahında bulunuyor. Ulaştırma Bakanlığı, kente ucuncu bir şehirlerarası yolun guneyden acılmasına karar verdi. Ancak yolun gecirilmesinin planlandığı guney aksında Bolu'nun en verimli tarım arazileri ile cok sayıda koy ve yerleşim yerinin bulunması kentte buyuk tepkiye yol actı. Geniş bir kitleyi bir araya toplayan Bolu Platformu, Bolu İdare Mahkemesi'ne projenin iptali icin dava actı. Dava dilekcesinde yolun kamu yararından cok, kamu icin zarar oluşturacağı belirtildi.
KENT MERKEZİNE 10 TUNELDEN GİRİLEBİLECEK

Platform, yolun Bolu icin telafisi zor, hatta imkansız denebilecek olumsuz sonuclar doğuracağı bilgisini verirken, adeta duvarı andıran yolun yapılması halinde yaklaşık 100 hektar tarım alanının yok olacağı ve şehri adeta ikiye bolen 12 metre yuksekliğinde 70 metre genişliğinde bir duvar orulmuş olacağı uyarısında bulundu. Platform acıklamasında, “Ustelik bu duvar, toprak dolgu malzeme ile yapılıyor ve gecişler, altlarda oluşturulacak bir nevi dehlizlerden olacak. Cevre yolu, bircok koyu ikiye bolecek. Doğa turizminin geleceğini olumsuz etkileyecek, hava, goruntu ve ses kirliliğine yol acacak. Bolu halkı, bu yol guzergahını istemiyor. Bolu'ya, Bolululara ve Bolu'nun geleceğine zarar vereceğini duşunuyor” denildi.
Tuneller boyle olacak

2 alternatif var

Bolu Platformu, yol projesinin sadece ulaşım onceliğiyle hazırlandığına da işaret ederken, ulaşım ihtiyacının doğaya ve insanlara zarar vermeden iki alternatifle cozulebileceği onerisini getirdi. Platform acıklamasında, “Orneğin, Ankara-İstanbul otoyolunun Bolu doğu-batı arası ucretsiz kullandırılarak bu ihtiyac kısa vadede gorulebilir. Uzun vadede kuzeyde, otoyola paralel bir guzergahta cevre yolu inşa edilebilir. Boylece Bolu'nun verimli tarlaları, doğası ve insanları buyuk bir riskten kurtulur” denildi. Yol projesinin iptali icin davanın yanı sıra imza kampanyası başlatan Bolu Platformu'nu oluşturan 50 sivil toplum kuruluşu bircok farklı kitleyi temsil ediyor.