Cevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manisa'da meydana gelen depremde ağır hasar alan binaların yıkımına başlayacaklarını belirterek, "Bu binalarda yaşayanları guvenli bir şekilde misafirhane ve otellerde misafir edeceğiz. İlk etapta 10 bin lira, toplamda 21 bin lira acil yardım odeneği gondereceğiz." dedi.
Akhisar ilcesinde onceki gun meydana gelen 5.4 buyukluğundeki depremin ardından hasar oluşan mahalleleri ziyaretinde Karaborklu Mahallesi'ne gelen Kurum, depremde ağır hasar goren camide ve bazı evlerde incelemelerde bulundu.
Mahalle sakinlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini aktaran Kurum, bolgede deprem hasarlarının en kısa surede giderileceğini, yıkılması gereken binaların yıkılıp yeniden yapılacağını, hasarlı binaların da kısa surede onarılacağını soyledi.
Bakan Kurum, mahalle sakinlerinden 84 yaşındaki Şefika Ucar'a gecmiş olsun dileklerini ileterek, evlerindeki hasarın yapılacak incelemenin ardından hemen tamir edileceğini belirtti.
Daha sonra Selcikli, Karakurt, Musalar ve Gokceahmet mahallelerine giden Kurum, bakanlığa bağlı Yapı İşleri Genel Mudurluğune ait "Hasar Tespit Aracı"nda incelemede bulundu, cocuklara oyuncak hediye etti, Turk Kızılay tarafından ikram edilen corbadan icti.
Bolge sakinlerine bakanlık yetkililerinin calışmalarını surdureceğini anlatan Kurum, hasar goren mahallelerde yapılacak calışmaları yakından takip edeceğini ifade etti.
Mahalle ziyaretlerinin ardından Akhisar Kaymakamlığında oluşturulan Kriz Masası'nda Manisa Valisi Ahmet Deniz ve diğer idarecilerle toplantı yapan Kurum, duzenlediği basın toplantısında, tum bakanlıkların, Turk Kızılayın, AFAD'ın ve bakanlıklara bağlı tum birimlerin sahada vatandaşlara gece gunduz hizmet ettiğini vurguladı.
"249 AĞIR HASARLI BİNA VAR"

Bakan Kurum, hasar tespit calışmalarına da hızlı bir şekilde başladıklarına değinerek, "Bolgede 2 bin 500 bina incelendi. Akhisar'da 134, Kırkağac'ta 115 olmak uzere 249 ağır hasarlı bina var. Akhisar'da 176, Kırkağac'ta 186 toplamda 360 az hasarlı bina var. Kamu binalarında okulların tamamı incelendi. Bir okul az hasarlı diğerleri hasarsız. Bir cami ile bir minarenin ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Ağır hasarlı binalara girilmemesi konusunda gerekli uyarıları yaptık." diye konuştu.
Yarından itibaren ağır hasarlı binaların yıkımına başlayacaklarını dile getiren Kurum, şoyle devam etti:
"Bu binalarda yaşayanları guvenli bir şekilde misafirhane ve otellerde misafir edeceğiz. İlk etapta 10 bin lira, toplamda 21 bin lira acil yardım odeneği gondereceğiz. Az hasarlı binalardaki vatandaşlarımız icin acil 2 bin 500 lira toplamda 6 bin 500 lira odenek gondereceğiz. Pazartesi gunu itibarıyla vatandaşların kaymakamlığa bildireceği hesaplara bu bedeller yatırılacak."
"Yapıları ağır hasar goren vatandaşlarımızın kesin hasar tespit neticeleriyle TOKİ Başkanlığımızca hem Kırkağac'ta hem Akhisar'da 100'er konut inşasına başlayacağız." diyen Kurum, şunları kaydetti:
"Vatandaşlarımızın talep etmesi durumda hak sahipliği surecini başlatıp yuruteceğiz, Hicbir şekilde vatandaşın mağduriyetine izin vermeyecek, sureci el birliği icinde yoneteceğiz. Biz istiyoruz ki, kentsel donuşum surecini tamamlayalım. Yaşadığımız depremler bu kentsel donuşumun ne kadar elzem olduğunu hatırlatıyor. Kentsel donuşumde ulke genelinde acil donuşume ihtiyacı olan 1,5 milyon konut var. Her yıl 300 bin konutu donuşturmeyi hedefleyerek bu sureci tamamlayacağız."