Turkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmek icin 1987 yılında yaptığı resmi başvuru sureci devam ederken Almanya Başbakanı Angela Merkel bugun, AB’nin genişlemesi ile ilgili acıklamalarda bulundu.
Avrupa Birliği’nin talepleri doğrultusunda bazı adımlar atan Turkiye’nin bitmek bilmeyen sureci devam ederken sadece birkac yıl once AB’ye girmek icin başvurularda bulunan Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile ilgili acıklamaları Merkel bugun Berlin’de Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile katıldığı basın toplantısında yaptı.
Merkel, “Mart ayında yapılacak Avrupa Konseyi’nde Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın AB’ye girmesi icin muzakereleri başlatmak icin karar almasını istiyorum” dedi. Merkel, “Bu iki ulke de cok şey başardı. Mart ayında da cok sıkı calışarak istediğimiz ve arzuladığımız sonucu almaya calışacağız” dedi.
2014’TEN BERİ ADAY
Arnavutluk, Avrupa Birliği’ne girmek icin 28 Nisan 2009’da başvurmuş ve 2014 yılının haziran ayında da resmi aday olarak ilan edilmişti. Arnavutluk ise 2020’ye kadar 1.2 milyar dolarlık yardım alıyordu. AB’nin verdiği bu para yardımı, kuruluşun AB’ye aday ulkelere verdiği bir mekanizmasının uzantısı.
1987 yılında resmi başvuru yapan Turkiye’nin AB’ye katılım muzakereleri 3 Ekim 2005’te başlamıştı.