ABD, Avustralya ve Tayland’ın da aralarında bulunduğu yabancı ulkelerde de en az 42 vaka olduğu biliniyor. Cin’in dışında şimdiye kadar olum haberi gelmedi.
Cin Başbakanı Li Kegiqnd, virusun ortaya cıktığı yer olan Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’ı bugun ziyaret etti.
Cin hukumetinin virusun yayılmasına karşı aldığı onlemler kapsamında bircok kente giriş cıkışlar ya tamamen ya kısmen yasaklandı. Yaklaşık 60 milyon Cinli bu kısıtlamalardan etkilendi.
CORONA VİRUSU NEDİR?
Corona virusleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virustur. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları corona viruslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Onleme Merkezi'ne gore; “zoonotik” ifadesi, viruslerin hayvandan insana gecebileceği anlamına geliyor.
CORONA VİRUSU BELİRTİLERİ?
Corona virusu semptomları şoyle: Burun akıntısı, oksuruk, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkac gun surebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve cok gencler icin virusun zaturre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol acma ihtimali bulunuyor.
MERS ve Sars gibi olumcul olabilen ve insana gecen bazı corona virusleri olduğu biliniyor.
CORONA VİRUSU NASIL YAYILIYOR?
Corona virusleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virusun insandan insana gecmesi ise bir kişinin virusle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gercekleşiyor.
CORONA VİRUSU TEDAVİSİ
Corona viruslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Coğu zaman semptomlar kendi kendine geciyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş duşurucu ilaclar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yonelik) tedavi uyguluyor.
Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve oksuruğe iyi geleceğini soyluyor. Hastalanan insanların bol sıvı tuketmesi, mumkun olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.