ABD merkezli medya kuruluşu Blaze, iki FBI ajanının 2019 yılının Ekim ayında Minnesota’da Ilhan Omar’ı soruşturduğunu yazdı. Ekim ayının ortasında gercekleşen ve “saatlerce” suren soruşturmanın merkez noktasının Omar ile Ahmed Nur Said Elmi’nin evliliği. Resmi rakamlara gore 2009 yılında evlenen cift gecen yıl boşanmıştı.
İLGİLİ HABERTurkiye karşıtı tasarıya cekimser kaldı: Siyasi bir savaşta sopa olarak kullanılmamalı Goruşmede FBI ajanlarının Amerikan Gocmen Burosu ve Eğitim Bakanlığı’ndan belgeleri kanıt olarak gosterdiği one suruldu. Omar’ın evlilikte sahtecilik yapma iddiasıyla soruşturma altına alındığı belirtilirken, 5 yıl hapis ve 250.000 dolar ceza alması gundemde.
AYNI EVDE YAŞAMIŞLAR
Kongre uyesi Omar konuyla ilgili bir acıklama yapmadı fakat daha once benzer iddiaları yalanlamıştı. Gecen yılın Ekim ayında Washingtonlı danışmanı Tim Mynett ile aşk yaşadığı ortaya cıkmıştı. Ahmed Nur Said Elmi ve Omar’ın evliliğii mercek altına alan FBI, Omar ile Ahmed Hırsi’nin de resmi olarak evlenmeden aynı evde yaşadığına dair sorular sordu. Omar, Elmi ve Hırsi’nin bir sure aynı evde yaşadığını aktaran Amerikan basını, Omar ile Elmi’nin abla-kardeş olduğunu one surdu.
ABD Temsilciler Meclisi’ne giren ilk başortulu siyasetci olan İlhan Omar sık sık gundeme geliyor.

Blaze internet sitesine gore Omar, kardeşi olan Elmi ile, ABD’de eğitim alabilmek adına yeşil kart almak icin evlendi. Omar ile Elmi 2011 yılında ayrılmış ve Omar ile Hırsi’nin ilişkisi tekrar başladıktan sonra 2012’de ucuncu cocuklarına sahip olmuştu.
TURKİYE TASARISINA CEKİMSER KALMIŞTI
ABD Temsilciler Meclisi’ne giren ilk başortulu siyasetci olarak adını tarihe yazan İlhan Omar, gectiğimiz aylarda ABD ile Turkiye arasında yaşanan sozde Ermeni soykırımı geriliminde de rol almıştı.
1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasını isteyen tasarıya aleyhte oy kullanmamasına karşın tepki toplayan Omar buyuk tepki cekmişti. Omar o donemde, “Fakat soykırıma yonelik hesap verebilirlik ve tanınma, siyasi bir savaşta sopa olarak kullanılmamalı. Bunun, jeopolitiğin itip kakması dışında akademik bir mutabakata dayanması gerekiyor” demişti.