Eski Ulusal Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Chang Song-thaek’in, 12 Aralık 2013’te kurşuna dizildiği acıklanmıştı.
Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’nın yayımladığı bir fotoğrafta, Kim Kyong-hui’nin Pyongyang’daki etkinlikte Kim Jong-un ve karısının yanında oturduğu goruluyor.
BBC Turkce’nin haberine gore; Kim Kyong-hui’nin adı ust duzey yetkililerinin adlarının olduğu protokol listesinde de yer aldı.
NK News sitesinin editoru Oliver Hotham, Kim’in halasının yeniden ortaya cıkışının surpriz olduğunu belirterek “Bircok Kuzey Koreli gozlemci, Kim Kyong-hui’nin surgune gonderilmiş, hatta kocası gibi oldurulmuş olabileceğini duşunuyordu” dedi.
Kuzey Kore liderinin yanında oturmasının Kim Kyong-hui’nin nufuzunu koruduğu ya da muhtemelen bir danışman olarak geri kazandığı anlamına geldiğine dikkat ceken Hotham, “Bu aynı zamanda bize Kuzey Kore’nin ne kadar acımasız ve tuhaf bir ulke olduğunu hatırlatıyor. Sonucta, Kim Kyong-hui, kocasının infaz emrini veren adamla yan yana oturuyor” diye konuştu.
HEMEN İDAM EDİLDİ
Kim Kyong-hui ve kocası Chang Song-thaek, Kuzey Kore liderinin dokuz yıl once iktidara geldiği donemde devlet yonetiminde onemli bir ağırlığa sahipti. Kuzey Kore uzmanlarına gore Chang, akıl hocası olarak Kim’e en yakın kişilerden biriydi.
Ancak Kim babasının yerine gectikten iki yıl sonra bir toplantı sırasında askerler eşliğinde salondan cıkarıldı. Ertesi gun yayımlanan resmi acıklamada, Chang’ın Kuzey Kore liderini devirmeye calıştığını itiraf ettiği ve hemen idam edildiği bildirildi.
O donemde Kim’in eniştesini kendisine tehdit olarak gorduğu icin oldurttuğu yorumları yapılmıştı.