“İran Dışişleri Bakanı diyor ki, İran ABD ile muzakere etmek istiyor, ama yaptırımların kalkmasını istiyor” paylaşımına Fox News ve One America News Network haber kanallarını etiketleyip “Kalsın, teşekkur” diye yazan ABD Başkanı Donald Trump’a, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’ten sert yanıt geldi.
Sputnik’te yer alan habere gore, Trump’ın ABD Başkanı olmak icin liyakatının bulunmadığını ima eden İran Dışişleri Bakanı, Trump’a dış politika yorumları ve kararlarını Fox News ya da kendi Farsca tercumanları yerine olgulara dayandırmasını tavsiye ettiğini belirtti.
“COK MU FAZLA KELİME VAR?”
“Daha iyi bilgilenmek istiyorsa benim mulakatımın tamamını okuyabilir” diye ekleyen Zarif, Der Spiegel'e verdiği roportajın bağlantısını paylaştı.
Trump’ın bu kadar uzun bir metni okuyacak kapasitesinin olmadığını ima eden İranlı bakan, “Cok mu fazla kelime var, o zaman bunu oku” diyerek soz konusu soru-cevabı alıntıladı.
“ABD, İRAN HALKINA COK BUYUK ZARAR VERDİ”
Zarif’in “Kasım Suleymani suikastından sonra ABD ile muzakere ihtimalini dışlıyor musunuz” sorusuna ise şoyle yanıt verdi:
* Hayır, ben insanların yaklaşımlarını değiştirebileceği ve gercekliğin bilincine varabileceği ihtimalini dışlamam. Bizim icin Beyaz Saray’da kimin oturduğu fark etmez. Bizim icin onemli olan oradakinin nasıl davrandığıdır.
* Trump yonetimi gecmişini duzeltebilir, yaptırımları kaldırabilir ve muzakere masasına geri donebilir. Biz hala muzakere masasındayız. Terk eden, onlar.
* ABD, İran halkına cok buyuk zarar verdi. Bunu tazmin etmek zorunda kalacakları gun gelecek. Bizde sabır mebzuldur.
İLGİLİ HABERİran'dan ABD'ye misilleme: Tabutları dizdiler