Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Medya Guvenlik Hucresi, aralarında ABD Bağdat Buyukelciliği'nin bulunduğu yabancı misyonların yanı sıra hukumet konaklarının yer aldığı Yeşil Bolge yakınlarına 5 Katyuşa fuzesi duştuğunu acıkladı.
Fuzeli saldırıda, bir fuzenin buyukelcilik binasına isabet ettiğini bildirildi. Saldırıda maddi hasarın meydana geldiği bildirilirken, can kaybı yaşanıp yaşanmadığına dair bilgi verilmedi.
IRAK SALDIRIYI KINADI
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, bu akşam ABD Bağdat Buyukelcilik binasını hedef alan fuzeli saldırı sonrası yaptığı acıklamada, yabancı misyonları hedef alan saldırıları sert dille kınayarak olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.
İLGİLİ HABERABD acıkladı: Irak'ta operasyonlar durdu Irak Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan acıklamada, ABD Bağdat Buyukelcilik binasına yeniden saldırı duzenlendiği belirtilerek, yasa dışı bu gibi eylemlerin ulkenin egemenliğini zedelediğini vurgulandı.
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, bu gibi olayların tekrarlanmaması ve saldırganların yakalanması icin guvenlik guclerinin bolgede araştırma yaptığını belirterek, “Hukumetin Irak Meclisi'nin yabancı gucleri cekmek icin almış olduğu kararı uygulaması icin adımlar atarken bu gibi sorumsuz ve munferit saldırıların ulkenin cıkarını zarar vermesi yanı sıra Irak'ı bir savaş sahasına cevirmesine yol acacaktır” ifadelerini kullandı.
Hukumetin butun yabancı misyonları korumakla yukumlu olduğunu hatırlatan Abdulmehdi, ulkedeki butun iyiliksever ve sorumlu guclerinden Irak hukumetinin yanında durmasını ve bu gibi saldırıların faillerinin yakalanması icin hareket gecmeye cağırdı.
İLGİLİ HABERBağdat'ta ABD bolgesine fuzeli saldırı! Irak'ın başkenti Bağdat'ta 3 Ocak'ta İranlı General Kasım Suleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Muhendis duzenlenen hava saldırısında hayatlarını kaybetmesi Iraklı Şii taraflarınca sert tepkiyle karşıladı.
İran, Irak'taki ABD uslerini bombalarken Iraklı Şii grupları intikam tehdidinde bulunmuştu. İHA