Dış gorunuş insanın psikolojisini ve sosyal yaşantısını fazlasıyla etkiliyor. İstinye Universite Hastanesi Liv Hospital Bahceşehir'den Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doc. Dr. Harun Coloğlu burun estetiği ile ilgili yeni gelişmeleri anlattı, "Ameliyat şakaya gelmez doktorunuzu iyi secin, icinize sinmediyse vazgecin” dedi.

Goruntusunden memnun olmayan bircok kişi artık estetik yaptırıyor. Guzelleşmek gunumuzde luks değil bir ihtiyac haline geldi. Cunku kişi kendini beğendikce psikolojik olarak rahatlıyor, ozguveni yerine geliyor ve sosyal ilişkilerini daha rahat kurabiliyor. Hatta kalbi boş olanlar bu sayede mutluluğu bulabiliyor! Turkiye başta burun estetiği olmak uzere en sık estetik yaptıran ulkeler arasında geliyor. Durum boyle olunca para kazanmak uğruna insanları sağlığından eden merkezler de coğalıyor. Peki, estetiğe karar verdiysek ilk adımımız ne olmalı? İstinye Universite Hastanesi Liv Hospital Bahceşehir Estetik ve Pastik Cerrahi Uzmanı Doc. Dr. Harun Coloğlu, onemli bilgiler verdi.
Kafanızda soru işareti kalmasın

Dunyada en cok burun estetiği yapılan ulkelerin başında Turkiye var. Bu nedenle en deneyimli ve başarılı burun estetiği cerrahların sayısı diğer ulkelere gore daha fazla… Ulkemizde burun estetiği icin en sık başvuru nedeni burun sırtı kemeridir. Daha sonra burun ucu duşukluğu ve ucuncu sırada eğrilik geliyor. Burun estetiğine karar verdiğinizde doğru cerrahı secmeniz cok onemli! Burun ameliyatı konusunda deneyimli mi, son gelişmeleri takip ediyor mu, akademik olarak donanımlı mı? Tecrubeli bir doktor, hastanın yuzune baktığında o yuzde nasıl bir burnun daha iyi goruneceğine karar verebilir. İdeal burnun yuze gore belirlenmiş oranları olsa da, oncesinde simulasyonla ameliyat sonrası sahip olacağınız burnu gormeniz doktorunuzla ameliyat oncesi anlaşmanızı kolaylaştırır. Daha sonra yaşayabileceğiniz kotu surprizleri onler. Doktorunuzdan onceden ameliyat ettiği hastaların resimlerini de talep etmelisiniz. Eğer aklınızda kucuk bir soru işareti bile oluşursa ameliyattan vazgecin. Cunku hic ameliyat olmamış bir burundan guzel bir sonuc elde etmek, kotu yapılmış bir burunu duzeltmekten cok daha kolaydır.

72 yaşında bile estetik yaptıranlar var

18 yaş ustu psikolojik olarak sağlam olan her insana burun estetiği yapılabilir. Bircok ilginc vakam oldu. Ancak iki hastam guzel yuz imajının herkes icin ne kadar onemli olduğunu vurgular cinstendi. Bunlardan biri gorme engelli, diğeri 72 yaşında burun estetiği isteğiyle başvuran hastalarımdı. Konuşunca ve muayene edince aslında cok haklı sebepleri olduğunu gordum ve ameliyatları yapmayı kabul ettim. Sonuc da cok guzel oldu.

Akşam evinize donebilirsiniz

Rinoplasti kelime anlamı 'buruna şekil verme'dir. Burun estetiği anlamına da gelir. Sabah ameliyat ettiğimiz hastayı akşam evine yuruyerek gonderebiliyoruz. Ama hasta gitmek istemezse bir gece misafir ediyoruz. Ameliyattan cıktığında hemen burnundan nefes almaya başlayabiliyor. Ameliyattan sonra 2-3 gunde ic silikon tamponları alıyoruz (soylenildiği kadar ağrılı değil). Yaklaşık 7-8 gun kucuk bir burun sırtı koruyucu ve odemi onleyici splint takılı oluyor. 10. gunde burunda hicbir şey kalmıyor. Eğer burun yumuşak dokularına az zarar verilmişse (koruyucu rinoplasti) morluk yok denecek kadar az oluyor. Hasta iş yaşamına ve sosyal hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Aynı zamanda burun icinde nefes almayı zorlaştıran eğrilik ve burun eti buyumesi varsa, bu problemler de duzeltiliyor. Hatta coğu hasta nefes almamı duzelttirmek istiyorum, anestezi almışken estetik de olmak istiyorum diye geliyor.