Burun ameliyatları hakkında merak edilenleri Altınbaş Universite Hastanesi Medical Park Bahcelievler Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Oğr. Uyesi Denizhan Dizdar anlattı…
Rinoplasti ameliyatı aşağıdaki adımları icerir:
Adım 1: Anestezi

"Cerrahi prosedur sırasında konforunuz icin ceşitli ilaclar uygulanır” diyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Oğr. Uyesi Denizhan Dizdar, "Genellikle genel anestezi kullanılır. Doktorunuz sizin icin en iyi secimi onerecektir” dedi.

Adım 2: Kesi

Rinoplasti, insizyonların (ameliyatı yapmak icin cilde yapılan kesinin tıbbi adı) burun icine gizlendiği kapalı bir prosedur kullanılarak ya da burun deliğini ayıran dar doku şeridinde bir insizyonun yapıldığı acık bir prosedur kullanılarak gercekleştirilir. Bu insizyonlar sayesinde burun kemikleri ve kıkırdakları kaplayan deri nazikce kaldırılarak burun yapısının yeniden şekillenmesine olanak sağlanır.
Adım 3: Burun yapısını yeniden şekillendirmek

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Oğr. Uyesi Denizhan Dizdar, "Aşırı buyuk bir burun, kemik veya kıkırdak cıkarılarak kucultulebilir. Bazen burun ameliyatı kıkırdak greftlerinin eklenmesini gerektirebilir. En yaygın olarak septumdan, burnun ortasındaki kıkırdak bu amacla kullanılır. Bazen kulak kıkırdağı veya nadiren kaburga kıkırdağının bir bolumu kullanılabilir” diyor.

Adım 4: Eğri septumun duzeltilmesi

Eğer septum (burnun ic yapısını ikiye ayıran perde şeklinde ince bolme) eğriyse, bu duzeltilebilir ve nefesin almanın da iyileştirilmesi sağlanabilir. Septumda eğrilme (deviasyon) mevcut ise bu hastalara 'septum deviasyonu' tanısı konulur. Bu eğriliklerin duzeltilmesi icin yapılan operasyona da 'septoplasti' operasyonu denir.
Adım 5: İnsizyonun kapatılması

Buruna istenen şekil verildikten sonra, burun ucundaki kesi eriyen dikiş materyalleriyle kapatılır.Bazen burun deliklerinin etrafına ek dikişler de konulabilir. Ameliyattan sonra alınması gereken herhangi bir dikiş olmayacaktır, tum dikişler burunun icerisinden atılacak ve kendiliğinden eriyebilen turden olacaktır.

Adım 6: Sonucları gorun

"Hastalarımıza iyileşme surecinde yuksek yastıkla ve sırt ustu uyunması onerilir” diyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Oğr. Uyesi Denizhan Dizdar, "Burun icindeki silikonlar ikinci gun, burun sırtındaki ateller birinci haftada cıkarılır” dedi.