KBB Uzmanı Dr. Oğretim Uyesi Denizhan Dizdar uyardı: "Doktorunuzu photoshop yeteneğine gore değil, yaptığı ameliyat ve referanslarına gore secin. Burnunuzu bilgisayar programı değil, hekim yapacak!”. Bir burun ameliyatı planlarken bilgisayar simulasyonlarına ihtiyac olduğunu ancak bu yazılımlarda gercekleştirilen burunların, her zaman her zaman gerceği yansıtmadığını belirten Dr. Dizdar konuyla ilgili şu bilgileri veriyor:

İşlemler milim milim hesaplanıyor

"Doktorlar, teknolojik gelişmeleri takip ediyor ve hastalarına daha iyi hizmet verebilmek icin kullanıyor” diyen Dr. Oğretim Uyesi Denizhan Dizdar, "Bunun en carpıcı orneklerinden biri burun estetiği (veya tum estetik operasyonlarda) kullanılan simulasyon programları. Cerrahlar artık hastalarıyla goruşurken veya estetik ameliyat planlaması yaparken bu simulasyon programlarını kullanarak yapılacak işlemleri milim milim hesaplayabiliyor. Hastalarının istekleri cerrahi sınırlar icerisinde gercekci projeksiyonlar olarak sunulabiliyor” diyor.

Her turlu sonuc mumkun

Dr. Denizhan Dizdar, "Bu durum ilk başta sınırsız bir ozgurluk ve her turlu sonucun mumkun olduğu izlenimini verebilir ancak gercek boyle değil” diyerek de uyarıyor: "Sonucta estetik ameliyatların oncesinde bu simulasyonların yapılması, en azından hastanın beklentilerini doktorun anlayabilmesi acısından cok onemli. Bu yuzden bu simulasyonlar uzman doktorunuz eşliğinde yapılmalıdır. Cerrah, yaptığı her değişikliğin sınırlarını ve sonuclarını bilerek yapılabilecek en uygun burnu size gosterecektir. Yine unutmamak gerekiyor ki, burun estetiği icin cerrah seciminde cerrahın simulasyonlarında size vadettiği burun değil, yaptığı gercek burunlar ve daha once ameliyat olmuş hastalarının referansları doğru secimi yapmanıza yardımcı olacaktır.”