Emzirmenin cok da kolay olmadığını, bazı annelerin sutunun yetersiz geldiğini bilmeliyiz. Acıyan meme uclarının, be­bek emzirilmiyorken de aktığını ve dolayısıyla ust başın mandıra gibi koktuğunu duydunuz. Bazı bebeklerin meme uclarını emmekten ziya­de, ıskarmoz gibi ısırdıklarını, bazılarınınsa hic yanaşmadığını da mı oğrendiniz?
Bu tip problemlerin pek cok yeni anne icin var olduğunu inkÂr etmiyorum ama cozuleme­yeceğini veya engellenemeyeceğini duşunup ta­salanmak yersiz. Acıyan, hatta yara olmuş go­ğus uclarınız, emzirmenin kacınılmaz felaketi değil. Zira emzirme ile ilgili problemlerin coğu bebeğinizin yanlış emme stilinden kaynaklanı­yor. Bunu bebeğinize oğretmek de sizin elinizde. Eğer sadece meme ucunuzu bebeğinizin ağ­zına verirseniz, damakları ve dili, zaten hassas olan o bolgeyi tahriş eder. Yapacağınız şey be­beğinizin ağzını biraz daha acıp, goğsunuzun bir kısmını daha emmesini sağlamaktır. Şu an zaten goğus ucunuz tahriş olmuşsa, bundan sonra tahriş olan bolgenin daha cabuk iyileşmesi icin yapmanız gereken şeyi artık biliyorsunuz.
Emzirme cok zor olmadığı gibi, kendiliğin­den gelişen cok kolay bir işlem de değildir. İlk gunler, hem sizin hem de bebeğinizin oğrenme­si gereken cok şey var. Eninde sonunda her iki­niz icin de olağanlaşacak olan emzirme işle­minde, ilk derslere ne kadar onem verirseniz, si­zin icin o kadar iyi olur. Bebeğinizin en doğru stili bulmasına yardımcı olup, acısız mama sa­atlerinin keyfini cıkarabilirsiniz.
İlk dersi kısa bir şekilde ozetleyecek olursak: Rahat edeceğiniz bir (tercihen tek kişilik) koltuk­ta yerinizi alıp, bebeğinizin başını tutacağınız ko­lunuzun altına ve bebeğinizi goğsunuzun hiza­sına kaldırabileceğiniz bir yastığı kucağınıza yer­leştirin. Bu şekilde kol kaslarınızı cok zorlama-mış olursunuz. Bacaklarınızı daha yukarda tuta­cak olan bir nesneyi de ayaklarınızın altına yer­leştirebilirsiniz.
Kolunuzla bebeğinizi beşik gibi kavrayıp, boynunun dirsek hizasına denk gelmesine dikkat ederek, elinizle poposunu alttan destekleyin. Yuzu size donuk olmalı ve başını sağa sola oy­natmayacağı bir pozisyon bulunmalı. Kullana­cağınız yastık bebeğinizin başını yerleştirebi­leceği kadar yumuşak olursa, sizin yararınıza olur. Aksi takdirde kollarınıza yuklenen ağırlık, bir sure sonra gucunuzu tuketir.
Ellerini surekli olarak yuzune goturduğu icin emzirilmesi zor bir bebeğiniz mi var? Cozum kolay, aşağıda kalan kolunu onun vucudu ile kendi sunger karnınızın (bakın işe yaradığı da oluyormuş) arasına sıkıştırın, diğer kolunu da, bebeğinizin kalcasını tuttuğunuz elinizle hafifce sabitlemeye calışın. Boşta kalan elinizle goğsu­nuzu destekleyerek bebeğinizin emmesine yar­dımcı olabilirsiniz.
Şimdi en onemli kısma geldik: Bebeğinizi en doğru şekilde emzirme.Yukarıda sıraladıklarımı yerine getirdikten sonra, elinizle goğsunuzu bi­raz sıkarak, bebeğinizi cezp edecek ve minik ağ­zını actıracak olan sutu cıkarıp, dudaklarının kenarına hafifce surtun. Esner gibi ağzını actı­ğında, goğsunuzun yaklaşık 2,5 cm’lik bir kıs­mını ağzına almasını sağlayın bu sayede goğus uclarınız yara olmayacaktır. Ayrıca, anne sutu goğsun kahverengi kısmının altında depolandı­ğından, bebeğinizin orayı emerek sutu cıkarma­sı gerekmektedir.
Emzirirken, bebeğinizin dudakları tıpkı mi­nik bir balığın dudakları gibi dışa doğru ve yu­varlak olmalı. Burnunun ucu goğsunuze değmeli. Nefes almasını gucleştirecek kadar cok yaklaşırsa, elinizle kalcasını biraz daha kendinize doğru cekerseniz, başı kendiliğinden hafifce geri kayacak ve daha rahat nefes alabi­lecektir. Emmeye başladığında, kulaklarına va­rana kadar tum yuz kaslarının oynadığını fark edeceksiniz.
Tum bunlar kulağa cok mu karmaşık geli­yor? Talimatların her birini doğru yapabileceği­nizden emin değil misiniz? Hic merak etmeyin, bebek emzirmek sandığınızdan daha kolaydır. Ve zaten ilk denemenizde doğru yapamazsanız, bunu acıyan goğus ucunuz sayesinde hemen fark edeceksiniz. Yapacağınız şey, goğus ucu­nuza yapışan dudakları, parmağınızı (alt ya da ust dudak ile goğus ucuna bastırmak suretiyle) kullanarak ayınp, tekrar denemeniz. Doğru olan şekli bulmanız birkac deneme gerektirebilir ama bu cok normal. Bu hem siz, hem de bebeğiniz icin oğrenilmesi gereken yeni bir şey. Bu dene­meleri başarılı bir beslenme icin harcanan yatı­rım olarak gormelisiniz. Olabildiğince sakin ve huzurlu kalmayı deneyin. Hafif bir muzik size yardımcı olabilir. Eğer denemeleriniz sırasında yorulan bebeğiniz ise, biraz ara verip onu rahatlatmaya calışın. Yok, siz iseniz, birkac derin ne­fes alıp, anne olan taraf olduğunuzu hatırlayın. Sabırlı olun, zira şefkatiniz ve disiplininizle be­beğinize bu hayatta oğreteceğiniz ilk şeydir bu. Yeni annelerin emzirmeyi tercih etmemeleri­nin ya da ısrarcı davranmamalarının altında yatan sebep anne sutunun yarattığı farkın tam anlamıyla bilincinde olmamalarından kaynak­lanmaktadır. Onlarca yıllık deneyimlere daya­narak anne sutunun fark yarattığını cok acık ve net bir şekilde ifade edebilirim. Anne sutu ile beslenen cocuklarda daha az kulak rahatsızlığı gorulmesi, daha sağlıklı ağız ve cene oluşumu, kalp, bobrek ve bağırsaklarda gozlemlenen olum­lu etkiler ve zek gelişimi tezimi doğrular nite­liktedir. Bir pediyatrist olarak onerim; annele­rin emzirmeyi bir secenek değil, bir gorev ola­rak algılamalarıdır.
Emzirme ile alakalı olan yukarıda vermiş ol­duğum tum bilgiler, hayatınızda bebeğinizle ac­tığınız yeni sayfada daha az imla hatası yapma­nız icin hep aklınızda bulunması gereken ku­cuk notlardan ibarettir. Daha onu kucağınıza al­madan yapmanız gerekenleri en azından teorik olarak biliyor olmanız, size guven verecek, daha keyifli bir emzirme donemi gecirmenizi sağ­layacak. Eğer benim değindiğim noktaların dı­şında bir problemle karşılaşırsanız, vakit kay­betmeden bir uzmana başvurmalısınız. Ayrıca hicbir problem olmasa bile bebeğinizi doğum­dan dort beş gun sonra, her şeyin yolunda gidip gitmediğini oğrenmek icin doktora goturmeyi ihmal etmemelisiniz.
Bebeğinizi emzirirken etraftan bir suru nasi­hat alacaksınız. Bazıları cok işinize yararken, bir kısmı gereksiz bilgiler kutunuzu dolduracak. Eğer mumkunse La Leche Anneler Derneği’nin konferanslarından birine katılmanızı tavsiye ediyorum. Emzirme Kitabı ‘nı (kaynakcada de­taylı bilgiyi bulabilirsiniz) da okuyabilirsiniz. Sorunlarınızı ve sorularınızı La Leche’nin web sitesinden (www.lalecheleague.org) yetkili ki­şilerle paylaşıp, cozme yoluna da gidebilirsiniz. Unutmayın emzirme problemlerinizin coğu us­tesinden gelinebilecek problemlerdir.