Tum gun annesiyle birlikte olan bebekler, geceleri de aynı yakınlığın devam etmesini di­lerler. Ozenle hazırlanmış beşiği, sıcacık batta­niyesi ve onun rahatı icin daha o doğmadan ha­zırladığınız onca şey, geceleri sizin varlığınız­dan daha muhim olamayacak. Bebeğiniz, tıpkı rahminizdeyken olduğu gibi sizin sıcaklığınızı, nefes alıp verişinizi yanı başında hissetmek is­ter. Coğu annenin başvurduğu anne karnındaki seslerin kaydı kısmen işe yarasa da, bebeğinizin tam olarak istediği sizsinizdir. Karnı acıktığında ya da aniden uyandığında korkmasına zaman kalmadan, onun yanında olduğunu gosterme­niz, bebeğinizin size ve kendine olan guvenini artıracaktır.
Bugunlerde “ortak uyku” adını verdiğimiz ve aslında cok eski bir yontem olan bebeğinizle aynı yatağı paylaşma alışkanlığı hem sizin hem bebeğinizin geceleri daha rahat uyumasını sağ­lar. Bu yontem insanlık tarihi kadar eskidir ve surekliliğini, elverişliliğine borcludur. Bebeği­nizle birlikte uyuduğunuzda, onun gece yansı aniden nukseden ihtiyaclarına daha hızlı cevap verebilirsiniz. Ozellikle ilk aylarda sık sık em­zirdiğiniz bebeğinizi, gece uyanıp goğus ucunu­zu aramaya koyulduğunda biraz kendinize doğ­ru cekip emzirmeye başlayabilir ve uykunuza devam edebilirsiniz.
Ortak uyku, bebeğinizin yalnızlık korkusunu bastırıp, uyku kalitesini yukseltecektir. Bebek­lerin uyku derinliği, yetişkinlerinki kadar yoğun olmadığından geceleri sık sık uyanırlar. Hemen yanlarında annelerinin nefes alışverişlerini du­yabiliyor olmak, kendilerini guvende hissetme­lerini sağlar. Minik bebeğinizin gece uykula­rında, sizden daha cok uyku evresi yaşadığmı sa­kın unutmayın. Sizin sıcaklığınızı yanında his­settiği surece, bir evreden diğerine gecerken ağ­lamayacaktır. Bunun yanında ve cok daha onemli olarak bebeğinizle birlikte uyumanız, onun cok derin uyumasını engelleyerek, yapılan araştırmalarca derin uyku ile ilişkilendirilen ani cocuk olumune karşı bir onlem niteliği taşır.
Diğer yandan bebeğinizle birlikte uyuduğu­nuzda her ikinizin de uykusu birbiri ile senkronize hale geleceğinden, gun icinde kendinizi daha dinc hissedersiniz. Cok kısa bir sure oncesine kadar icinizde var olan, minicik, yumuşacık bir mucizeye dokunarak uyuyakalıp, sabahları gu­lucuk dolu sevimli bir yuze “gunaydın” deme­nin tadını başka hicbir şeyden alamayacaksınız.
Bebeğinizle guvenli bir şekilde uyuyabilmeniz icin bazı ipucları: Yatağınızı duvara bitiştirip duvar kısmına sıkıca sarılmış battaniye ile ayakucunuza parmaklık koyunuz. Bebeğiniz sizinle duvar arasında ayırdığınız genişce biryereyatmalı. Anneler bebekleri uyurken bile onların var­lıklarını hissederler ama ayni şey babalar icin gecerli değildir. Dolayısıyla ortada uyuyacak olan kişi kesinlikle anne olmalıdır. Değerlendi­rebileceğiniz ikinci bir secenek ise sizin yatağı­nızın uzantısı haline de gelebilen bebek karyo­lalarıdır. Sizin yattığınız tarafa iliştirebileceğiniz bu karyola sayesinde kocaman uc kişilik bir yatakta ailecek uyumanın keyfini cıkarabilirsi­niz. Eğer alkol ya da uyuşturucu tedavisi goru­yorsanız bebeğinizle birlikte uyumamanızda fay­da var zira uykudayken bebeğinizin yanınızda uyuyor olduğunu fark etmemeniz cok olası. Bu­nun yanı sıra ani bebek olum sendrorumuna ya­kalanma riskini azaltmak icin bebeğinizi sırt us­tu yatırmanız gerektiğini unutmayın.
Bebeğinizle fiziksel ve ruhsal olarak tam an­lamıyla ayrılmadığınızdan, birlikte uyumanız sizin icin cok daha ideal. Hazırlamış olduğunuz bebek odasında uyuyan bebeğiniz surekli aklı­nızda olacağından ne siz kendi yatağınızda hu­zurla uyuyabilir, ne de bebeğiniz yalnız uyan­manın stresi ile baş edebilir durumda olacak.
Yaşadığımız cağda hemen hemen tum değer­lerin bağımsızlık uzerine kurulu olduğu bir ger­cek. Bebeğinize ozguven kazandırmak icin, onu yalnız uyutup, ağladığında kendi kendine sus­masını beklemenizi tavsiye edecek pek cok kişi olacak etrafınızda. Kişinin ozguvenli olup, ba­ğımsız bir hayat surmesi elbette cok onemli an­cak bebeğinizin sizden ayn kalarak, tum bunları tecrube etmesi gerektiğini duşunmuyorum. Be­beğinizin bağımsız kişiliği sizden alacağı guven duygusu ile beslenir ve eğer yenisi olduğu bu dunyanın en başında, ondan kendi ayaklan uze­rinde durmasını beklerseniz, ileride guclu bir cocuktan ziyade urkek bir cocukla ilgilenmek durumunda kalırsınız.
Yoğun gecen gunduzlerin ardından geceleri anneliğinize ara vermek isteyebilir ya da bebe­ğinizle yan yana uyuma fikri sizi korkutabilir. Bircok yeni anne, sizin hissettiklerinizi hissediyor olduğundan uzulmenize gerek yok. Gecele­ri bebeğinizin ihtiyaclarını farklı şekillerde de karşılayabilirsiniz. Ama en azından bir iki hafta icin bile olsa ortak uykuyu denemenizi tavsiye ederim. Belki duşunduğunuz kadar zor olmaya­caktır.
Bugunun yoğun yaşam tarzında ortak uyku hem siz hem bebeğiniz icin harika bir yontem. Hele ebeveynlerin ikisi de calışıyorsa, bebekle­riyle gecirecekleri zamanı artırmak icin daha uygun bir yol duşunulemez. Muayenehaneme gelen minik ziyaretcilerimin arasından anne ba­balarıyla uyuyan bebeklerin uyku kalitelerinin daha yuksek olduğunu gozlemledim. Eminim tum bebeklere “nerede uyumak istersin?” diye bir soru yoneltilse cevapları “tabi ki ailemle bir­likte ” olur. Şu an bu konu uzerinde yapılan kap­samlı bir calışma olmasa da, eminim kısa bir zaman icerisinde, bilim de ortak uykunun fay­dalarından bahsediyor olacak.
Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi bebeği­niz icin en uygun yer, yatakta sizinle duvar ara­sındaki kalan kısımdır. Bazı babalar bebekleri­nin ortada yatmasını isteseler de, onerilen bu değildir. Bu şekilde hem bebeğinizi olası el kazalarından korumuş olur, hem de eşinizle daha yakın olabilirsiniz. Ortak uykunun cinsel haya­tınızı koreltmesine izin vermeyin. Bebeğiniz derin uykuya daldığında eşinizle yakınlaşma­nın tadını cıkarmaya bakın. Bebeğinizin sesini duyabileceğiniz uzaklıkta olan diğer odalar ya da yatak odanızda yere koyabileceğiniz yer yatağı alternatifler arasında olabilir. Ya da bebeği­nizi gecenin başında beşiğine yatınp, uyuyaca­ğınız zaman yanınıza alabilirsiniz.
Ortak uyku bebeğinize hemen duzenli uyku getirmeyecektir elbet. Yaradılışı itibariyle gece sık sık uyanıp, yardımınızla tekrar uyuyacak. Eminim etrafınızda “birlikte uyursanız cocuk kendi başına uyumayı oğrenemez, buyuduğun­de de hep seni ister” şeklinde nutuklar atacak bir suru uyku uzmanı belirecek. Aslında tama­men yanıldıklanm soyleyemem. Sizinle birlikte uyuma alışkanlığı kazanacakları doğru ama ko­tuluk bunun neresinde ki? En azından iki yetiş­kinle uyumak, hayatına belli bir uyku duzeni getirecek ve ilerideki olası uyku bozukluklarını engelleyecek.